Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego

07 maja, 2024

Nr 4/2024
1. Uprzejmie informujemy, że w Archidiecezji Warszawskiej, w dniach 4 (sobota) – 11 (sobota) maja 2024 r. odbędzie się peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów – Wiktorii i Józefa oraz ich siedmiorga dzieci: Stasi, Basi, Władzia, Frania, Antosia, Marysi i Dziecka nienarodzonego, beatyfikowanych 10 września ub. r.
Powitanie relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów odbędzie się w sobotę, 4 maja, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. O godz. 19.00 uroczystej Mszy Świętej będzie przewodniczył metropolita warszawski Kardynał Kazimierz Nycz.
Następnie relikwie nawiedzą kilkanaście parafii i rektoratów naszej archidiecezji, do których zostały przyporządkowane poszczególne dekanaty tak, aby wierni, indywidualnie bądź ze swoimi duszpasterzami, mieli jak najlepszą możliwość dojazdu do kościoła, gdzie trwać będzie nawiedzenie relikwii. Przyporządkowanie to nie jest obligatoryjne, jednak zachęcamy, aby przybywać do wskazanych kościołów.
Prosimy księży proboszczów o podanie tej informacji wiernym w ogłoszeniach duszpasterskich.
W związku z tym wydarzeniem do parafii i rektoratów przesyłamy:
 • Komunikat Kardynała Kazimierza Nycza do odczytania w niedzielę, 28 kwietnia br. podczas każdej Mszy świętej w ogłoszeniach duszpasterskich; >>>do pobrania (docx)
 • Informacje ogólne, zawierające m.in. wykaz kościołów, które przyjmą relikwie oraz przydział poszczególnych dekanatów. >>>do pobrania (docx)
Informacje ogólne i szczegółowy program nawiedzenia relikwii jest zamieszczony i na bieżąco aktualizowany na stronie internetowej naszej diecezji – w specjalnie przygotowanej na tę okazję zakładce: Peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiejarchwwa.pl/ulmowie/.
2. Przypominamy, że w tym roku mija 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Księdza Jerzego Popiełuszki. W związku z tym do parafii i rektoratów przesyłamy:
 • Zaproszenie do odwiedzania Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu;
 • Rozważania majowe pt. 31 scen z życia ks. Jerzego Popiełuszki, przygotowane przez Wydawnictwo Stacja7 do wykorzystania podczas nabożeństw majowych.
3. W sobotę 11 majao godz. 16.00, w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu, Ks. Kardynał Kazimierz Nycz udzieli święceń diakonatu klerykom Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie oraz klerykom Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater.
W sobotę, 25 maja br., o godz. 10.00, w bazylice archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela w Warszawie, diakoni z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie oraz Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater przyjmą święcenia kapłańskie z rąk Ks. Kardynała Kazimierza Nycza.
Do udziału w tych uroczystościach zaproszeni są wszyscy wierni naszej archidiecezji, zwłaszcza ministranci i lektorzy.
Serdecznie prosimy o modlitwę o powołania kapłańskie i zakonne podczas nabożeństw majowych i czerwcowych.
4. W czwartek, 16 maja br., przypada uroczystość św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski i metropolii warszawskiej. Główne obchody będą miały miejsce w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, ul. Rakowiecka 61. Tego dnia, w Sanktuarium o godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta koncelebrowana, której będzie przewodniczył Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski. Homilię wygłosi Biskup Zbigniew Zieliński, ordynariusz diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Plakat i pismo w tej sprawie przesyłamy do parafii i rektoratów. Ojcowie jezuici zapraszają do udziału we Mszy Świętej i wspólnej modlitwy. Prosimy o poinformowanie i zachęcenie wiernych do udziału w tej uroczystości.
5. Do parafii i rektoratów przesyłamy zaproszenie wystosowane przez Biskupa Wiesława Szlachetkę do udziału w 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymce kobiet na Jasna Górę, która odbędzie się w niedzielę, 19 maja br. Prosimy Księży Proboszczów o poinformowanie zainteresowanych o tym wydarzeniu.
6. W czwartek, 30 maja br., przejdzie ulicami Warszawy centralna procesja Bożego Ciała. Uroczystość rozpocznie się w bazylice archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie, gdzie o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Eminencji Kazimierza Kardynała Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego.
Bezpośrednio po Mszy Świętej wyruszy orszak procesyjny, który przejdzie ul. Świętojańską, placem Zamkowym, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Królewską na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Do udziału w centralnej procesji zapraszamy delegacje z chorągwiami z parafii warszawskich, zwłaszcza z dekanatów: staromiejskiego, śródmiejskiego, ochockiego i mokotowskiego), a ponadto nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, służbę liturgiczną ołtarza, także ruchy i wspólnoty ze sztandarami oraz wszystkich wiernych stolicy. Delegacje z parafii prosimy o przybycie na godz. 10.15 na plac Zamkowy, gdzie zostanie uformowany szyk procesyjny.
7. W niedzielę, 2 czerwca br., będziemy obchodzili XVII Święto Dziękczynienia, które w tym roku przebiegać będzie pod hasłem Dziękujemy za służbę człowiekowi.
O godz. 7.40 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszy procesja z relikwiami Świętej Jadwigi, Króla Polski, która przejdzie Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. Zachęcamy do udziału w orszaku procesyjnym wszystkich wiernych. Do procesji można się dołączyć także przy kościele Św. Antoniego Marii Zaccarii.
Trasa procesji będzie przebiegać następującymi ulicami:
 • plac Marszałka Józefa Piłsudskiego
 • kościół Sióstr Wizytek
 • kościół św. Aleksandra
 • Belweder
 • ul. J. Gagarina
 • ul. Króla Jana III Sobieskiego
 • kościół św. Antoniego M. Zaccarii.
O godz. 10.45, przed kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Króla Jana III Sobieskiego 15), zostanie uformowana uroczysta procesja z udziałem Episkopatu Polski, Kapituł i zaproszonych gości.
O godz. 11.05 procesja przejdzie Aleją Rzeczypospolitej do Świątyni Opatrzności Bożej.
O godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona, uroczysta Msza Święta z udziałem Episkopatu Polski.
8. W sobotę, 15 czerwca br. o godz. 11.00 w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnickich odbędzie się beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Kapłani i wierni świeccy, pragnący wziąć udział w tej uroczystości proszeni są o zgłaszanie się na adres e-mail: wdo@diecezja.pl lub tel. 501 196 569.
9. W związku ze zbliżającymi się Pierwszymi Komuniami Świętymi bardzo prosimy, by w parafiach podczas Białego Tygodnia przeprowadzić z dziećmi jedną katechezę nt. Misji Świętych, uwrażliwiając je na naszą wspólną odpowiedzialność za Kościół Misyjny. Zwyczajem lat ubiegłych dzieci, które przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej złożą w Białym Tygodniu swój pieniężny dar jako pomoc dla dzieci w krajach misyjnych. Ofiary składane przez dzieci do kopert misyjnych nie są wliczane w ryczałt parafialny.
Ofiary złożone przez dzieci prosimy przekazywać na konto misyjne Kurii Metropolitalnej Warszawskiej: Dzieła Misyjne Archidiecezji Warszawskiej, ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa, nr. konta: 03 1240 6218 1111 0010 2273 1714
Parafie, które podały Ks. prałatowi Zbigniewowi Pruchnickiemu, Delegatowi Arcybiskupa Warszawskiego ds. Misji liczbę kopert misyjnych, już je otrzymały. Następne koperty misyjne zostaną dostarczone w drugiej w połowie maja.https://archwwa.pl/aktualnosci/w-archidiecezji-warszawskiej-rozpoczela-sie-peregrynacja-relikwii-bl-rodziny-ulmow/