01 czerwca, 2020

Zapraszamy na Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w czerwcu codziennie po Mszy wieczornej, w niedzielę o godz.16.30

Idea nabożeństw czerwcowych narodziła się w połowie XIX w. dzięki francuskiej siostrze Anieli de Sainte-Croix. Zakonnicę zainspirowały już wówczas popularne nabożeństwa majowe, miała nawet powiedzieć, że „skoro maj jest poświęcony Matce Bożej, to czerwiec trzeba ofiarować Sercu Jezusowemu”. Pomysł ten padł na bardzo podatny grunt – najpierw uzyskał aprobatę biskupa Paryża, a później papieża Piusa IX, który w 1873 r. zatwierdził nabożeństwo czerwcowe jako oficjalną modlitwę Kościoła powszechnego. W Polsce po raz pierwszy zostało jednak ono odprawione znacznie wcześniej – 1 czerwca 1857 r. w Lublinie.

Wybór czerwca jako miesiąca nabożeństw ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa nie był wyborem przypadkowym. W ten sposób nawiązano do objawień, podczas których Chrystus przekazał św. Małgorzacie Marii Alacoque 12 obietnic dotyczących czcicieli Jego Serca. Miały one miejsce w czerwcu 1675 r.

W czerwcu obchodzi się również Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa (jest to święto ruchome, przypadające w piątek po oktawie Bożego Ciała).