ODPUST ZA ZMARŁYCH ZA POBOŻNE NAWIEDZENIE KOŚCIOŁA LUB KAPLICY

01 listopada, 2022

OD 1 LISTOPADA GODZ. 12.00 DO 2 LISTOPADA GODZ. 24.00 🙏⛪️
Tekst nadania odpustu: „ODPUSTU ZUPEŁNEGO, KTÓRY MOŻNA OFIAROWAĆ JEDYNIE ZA DUSZE W CZYŚĆCU CIERPIĄCE, UDZIELA SIĘ WIERNEMU, KTÓRY WE WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH – DZIEŃ ZADUSZNY (LUB ZA ZGODĄ ORDYNARIUSZA W NIEDZIELĘ POPRZEDZAJĄCĄ ALBO NASTĘPUJĄCĄ WZGLĘDNIE W UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH) NABOŻNIE NAWIEDZI KOŚCIÓŁ LUB KAPLICĘ I ODMÓWI TAM OJCZE NASZ I WIERZĘ.”
Oprócz dzieła odpustowego: nawiedzenia kościoła lub kaplicy i odmówienia tam przywołanych modlitw, należy również dla uzyskania odpustu zupełnego wypełnić tzw. „Warunki zwykłe”, o których można przeczytać pod linkiem ” https://jakubiaktomasz.pl/…/14-Odpust-Zupelny-czy…

*Ten odpust można już uzyskać od 1 listopada godz. 12.00 do 2 listopada godz. 24.00.
*Jeśli dzień nawiedzenia kościoła lub kaplicy przypada 1 listopada, czyli w święto nakazane, wtedy nawiedzenie nie może dokonać się w czasie Mszy, na której ktoś uczestniczy, wypełniając obowiązek bycia na Mszy św. Takie nawiedzenie pobożne może dokonać się poza Mszą – np. przed lub po Mszy. Wtedy też modlitwy mszalne nie mogą stanowić realizacji dzieła odpustowego – czyli mimo odmówienia na Mszy „Ojcze nasz”, modlitwę tę należy odmówić ponownie.
*Gdyby ktoś tego dnia odwiedzał cmentarz, to może uzyskać tylko jeden odpust zupełny. Wtedy można np. w związku z nawiedzeniem cmentarza uzyskać odpust cząstkowy ofiarowany za zmarłych, oprócz odpustu zupełnego też za zmarłych za nawiedzenie kościoła lub kaplicy.
*Przypominam o odpuście zupełnym za zmarłych: „Odpustu zupełnego, który można ofiarować jedynie za dusze w czyśćcu cierpiące, udziela się wiernemu, który w poszczególne dni od 1 do 8 listopada pobożnie nawiedzi cmentarz i pomodli się choćby tylko w myśli za zmarłych”.